IMG_0536 2

Gdzie tradycja?

Dzisiejszy Dzień skłonił mnie do refleksji. Z jednej strony to dobrze, bo właśnie w te Święta powinniśmy zastanowić się nad sobą i Czasem przemijania oraz nad szansą jaką mamy. Wiosna i Święta są doskonałą porą, aby dać możliwość na wszystko co nowe.

 

Możemy zdziałać naprawdę bardzo dużo pod warunkiem, że wyjdziemy z pod zasłony nadświadomości i podświadomości. Z drugiej strony zmartwiłam się trochę, ponieważ tradycja świąteczna zanika. Coraz mniej osób obchodzi te święta w rodzinnym gronie. W niektórych domach zapomniano o czytaniu Biblii, obrzędach Wielkanocnych itp. U Nas w Domu od zawsze na początku śniadania Wielkanocnego przytaczamy wybrany cytat, potem odmawiamy modlitwę i składamy sobie życzenia.

Myślę, że zanik tradycji wynika z szybkiego tempa życia i przemęczenia. Zresztą słyszałam też opinię, że w dzisiejszych czasach nawet nie wypada być tradycyjnym, że trzeba iść z duchem czasu. Po co? Pytam. Rozumiem cały postęp i bardzo się z tego cieszę, ale są sprawy, które pielęgnować należy. Gdy nie będzie tradycji nie będzie Nas. Bo to tradycja daje poczucie bezpieczeństwa, bo to ona przypomina o Naszych przodkach i to ona wskazuje Drogę. Każdy z Nas potrzebuje prędzej czy później stabilności i poczucia bezpieczeństwa.

Tradycja uświadamia Nam skąd są Nasze korzenie i dokąd zmierzamy. Mama opowiadała dzisiaj jak kiedyś świętowano Lany Poniedziałek. To nie było jedynie oblewanie się wiadrami wody w sposób przykry i nachalny. Moja Mama pamięta, jak była smagana witkami z młodej brzozy po nogach. Zwyczaj ten miał na celu wypędzenie chorób, złych duchów. W sposób zabawny pozbywano się negatywnych energii i otwierano się na dobrobyt.

Pamiętajcie, aby chociaż odrobinkę skropić kogoś wodą i sami przed tym nie uciekajcie bo przez skropienie wodą czy perfumami poddajecie się w pewnym sensie oczyszczeniu. Zapewniacie sobie dobrobyt i radość na kolejny Rok. Świat pędzi do przodu aczkolwiek należy pamiętać o tradycji świętowania. Jeśli my tego nie dopilnujemy to nie zrobi tego nikt.

Ps.Pamiętajcie o czerwonych pisankach, aby jedną zachować, aż do kolejnych Świąt. Czerwone jajko chroni przed chorobami, odpędza złe moce. Jest symbolem miłości, serca i prawdy.

 

Na zdjęciu stuletni Baran po mojej Prapra babci 😉

Zapraszam do świątecznych rozmów już w godzinach popołudniowych tel.708 888 688 i 708 788 222.

Pozdrawiam ciepło!

Wasza Agga Soyala

 

Tags: No tags

61 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *